Terapie nebo psychologické poradenství?

Tento článek jsem napsala pro ty z vás, kteří si potřebujete udělat srovnání, zda využít služeb psychoterapeuta nebo poradenského psychologa.

V tomto článku se dozvíte:

  • Co má terapie a psychologické poradenství společného?
  • V čem se naopak liší?
  • Kdy volit psychologické poradenství a kdy terapii?
  • Jak to vypadá na sezení?

Co má poradenský psycholog a psychoterapeut společného?

  • Oba jsou plně kvalifikovaní k tomu, poskytnout vám psychologickou pomoc. To znamená, poradit vás či navést, jak řešit situaci, kvůli níž jste odborníka vyhledali.
  • Oba jsou vázáni mlčenlivostí, ta je omezena jen zákonem v přesně stanovených případech. Jako je například ublížení vražda, zabití, těžké ublížení na zdraví, mučení a jiného nelidské a kruté zacházení, obchodování s lidmi, zbavení osobní svobody, zneužití dítěte k výrobě pornografie, týrání svěřené osoby a některých závažných hospodářských trestných činů.
  • Oba se celoživotně se vzdělávají a výčet jejich kvalifikace zpravidla naleznete na jejich webových stránkách. Oba zpravidla disponují širokým záběrem dovednostíznalostí, technik, které můžou mít přesah do různých oblastí.

Jaký je rozdíl mezi terapeutem a poradenským psychologem?

  • Poradenský psycholog má vystudovánu psychologii, u terapeuta toto není podmínkou.
  • V případě že terapeut má jiné vzdělání než psychologické, absolvoval tzv. „psychoterapeutické minimum“, kterým si část psychologického vzdělání doplnil.
  • Poradenský psycholog může pracovat např. v neziskových a stáních sektorech: ve zdravotnictví, školství, sociální oblasti, v krizových centrech, ale i v HR.
  • Terapeutem se může stát ten, kdo absolvoval komplexní, akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Tedy jím může být i psycholog. Co je odlišuje (viz výše), je 5leté studium jednooborové psychologie.

 

 

 

V čem se liší terapie od poradenství?

Terapie

Terapie je většinou dlouhodobější záležitostí (od jednoho roku a dál). Jejím cílem bývá osobnostní změna, nebo zpracování témat přirozeně vedoucí k osobnostní proměně. Klient je v terapii veden tak, aby si přes vlastní zkušenost a vlastní aktivitu na věci přicházel sám.

Terapeut ho v tomto v procesu doprovází  a vytváří mu k tomu bezpečný prostor. Pokládá mu přitom otázky vedoucí k nalezení odpovědí, k proměně myšlenkových vzorců, získání nových dovedností (např. jak pracovat s panikou, úzkostmi, vztekem, jak se vyrovnat s nepříznivými okolnostmi života apod.).

Aby se časová i finanční investice do terapie vyplatila, je vhodné s terapeutem spolupracovat pravidelně (zpravidla co 14 dní) a dlouhodobě.

Délka terapie se odvíjí od vašeho cíle, osobnosti i představě o spolupráci. Setkat se můžete i s tzv. krátkodobými terapiemi (do půl roku).

Existuje množství terapeutických směrů. Při výběru terapeuta, pokud to okolnosti dovolují (např. z hlediska dostupnosti terapeutů v dané lokalitě), se vyplatí, pokud věnujete pozornost výběru terapeuta. A také tomu, jaký terapeutický přístup by vám vyhovoval. Neznamená to však, že jedině ten a žádný jiný je správný.

Zde je vodítko, které vám při výběru terapeutického přístupu může pomoci:

  • Pokud se chcete zbavit zlozvyku, vtíravých myšlenek, trpíte sociální či jinou fobií, léčíte se ze závislosti na návykových látkách, pak pro vás může být vhodná kognitivně behaviorální terapie.
  • Pokud hledáte přijetí a pochopení, může pro vás být vhodná rogeriánská terapie.
  • Hledáte-li rychlé řešení a zároveň se v sobě nechcete moc „hrabat“, možná vám sedne terapie zaměřená na řešení.
  • Pokud jsou vaším tématem emoce, může pro vás udělat službu gestalt terapie.
  • Pokud chcete jít do hloubky a v terapii nechcete jen mluvit, ale také zažívat, najdete inspiraci v celostní terapii, například v biosyntéze.
  • Pokud si chcete zpracovat traumata a negativní zkušenosti, které vám zasahují do života a ztěžují vám například navazování a udržování vztahů, vyplatí se technika somatického prožívání, nebo biosyntéza
  • Pokud máte rádi práci se sny, symboly a stíny, možná vám sedne psychodynamická terapie
  • A pokud trpíte různými tělesnými obtížemi, které nemají vysvětlení v tradičním medicínském pojetí, zkuste psychosomatického terapeuta.
  • Traumaty se zabývá „somatic experiencing“ (tzv. somatické prožívání).

Možností je spousta a zdaleka jsem nevyjmenovala všechny. Pokud vám to akutnost vaší situace dovoluje, věnujte čas výběru.

Zároveň platí, že terapeutická metoda není zárukou úspěchu. Hodně totiž záleží na osobnosti terapeuta a té vaší: jak si navzájem sednete.

Může se tak stát, že ani po pečlivém výběru vám volba daného terapeuta nesedne. Nenechte se odradit, toto téma s ním otevřete. Někdy trvá, než si na sebe zvyknete. A někdy je dobré se rozloučit a hledat dál. V každém případě vytrvejte a nenechte se odradit případnými neúspěchy.

Psychologické poradenství

S psychologicko-poradenskými službami se setkáte v krizových centrech, ve školství, v centrech pro rodiny, v manželských poradnách. Poradenský psycholog také může, stejně jako terapeut, provozovat vlastní praxi.

V případě psychologického poradenství nejde ani tak o osobnostní změnu (zároveň se to nevylučuje), jako o navedení na řešení nějakého problému, či přímo strukturovaný postup, jak daný problém řešit. To vše s přihlédnutím k jedinečnosti klienta a jeho zakázce.

Poradenský psycholog vás může:

  • Nasměrovat na řešení problému, ale také na další službu.
  • Vybavit konkrétními doporučeními, když se tzv. potřebujete „zorientovat“, a není vaším záměrem vstoupit do terapie.

Dobrý poradenský psycholog vás seznámí s možnostmi a limity své práce a pokud vám terapii nebude moci poskytnout, pak vás může nasměrovat dál.

Navštivte poradenského psychologa, když:

  • Řešíte výchovné či vztahové problémy s dětmi či partnerem a potřebujete „vědět“, jak na to.
  • Řešíte změnu či nespokojenost v životě a chcete se na to podívat prakticky, přičemž se nechcete (třeba prozatím) moc „hrabat“ v sobě.
  • Něco se vám v životě děje a potřebujete tomu porozumět, pojmenovat si to a zařadit.
  • Uvažujete o nějaké změně (například vztahové či pracovní) a potřebujete se poradit, jak na to.
  • Chcete se naučit nějakou techniku, jak zvládnout konflikty, napjaté situace, stres, emoce, nápor v zaměstnání, nebo v životě najít prostor pro sebe samé.

Kdy je vhodnější terapie

  • Potřebujete si „ohmatat“ a vyřešit témata z dětství (typicky raná a vývojová traumata), nebo traumatické zážitky (například z autonehody).
  • Chcete zvládnout nějakou svoji osobnostní stránku (například žárlivost), stavy nebo pocity.

Hranice mezi terapií a poradenstvím ale není v praxi ostře vymezená. V psychologickém poradenství se můžete setkat s terapeutickými prvky (ale nejedná se o terapii). V terapii se zase můžete potkat s návodem na řešení (například, jak řešit komunikaci s nepříjemným kolegou v práci).

Záleží na vaší zakázce. A také na tom, co od setkání s terapeutem či poradenským psychologem očekávátea jak vám jeho přístup sedí. A ještě důležitější je, jak si spolu sednete lidsky. Sebelepší technika totiž nenahradí ryzí lidský kontakt, porozumění a přijetí, které jsou našimi základními, lidskými potřebami.

 

Co je dobré vědět o sezení

Jak sezení probíhá?

Sezení trvá zpravidla 50 – 60 minut. Do tohoto času bývá zahrnut váš příchod, usazení se (proto je lépe přijít s 5-10 minutovým předstihem, vyjasnění vaší aktuální zakázky (co chcete řešit, přičemž vaše zakázka se může měnit sezení od sezení), věnování se vašemu tématu, domluva případného dalšího setkání a platba.

Zakázka

Zakázka se týká vašeho očekávání, na co byste se chtěli zaměřit, co vás trápí, s čím byste chtěli odejít. A pak už následuje rozhovor, který může být protkán technikami či nácvikem (např. u nácviku zvládání stresu, úzkostí apod.), což záleží na tom, co právě nejvíc potřebujete.

Obrázek „dívka s roztaženýma rukama“

Kde sezení probíhá?

Sezení většinou probíhá v pracovně terapeuta/psychologa. Setkat se můžete i s volitelnou možností setkání venku (např. formou procházky či posezení v přírodě). Výhodou propojení sezení s pobytem v přírodě je nesporně kladný vliv přírody na lidskou psychikuhluboké uvolnění, prožitý čas, kdy se člověk zastaví a může naslouchat sám sobě trochu jinak, než při sezení uvnitř (jakkoliv jinak příjemnému).

Závěrem

Ať už zvolíte terapeuta nebo poradenského psychologa, vyplatí se věnovat čas prostudování jeho profilu a seznámení se s možnostmi, které nabízí. Nebojte se mu napsat či zavolat, pokud váháte, zda vám může pomoci. Prvotní kontakt vám také určitě napoví.

V případě pochybností nebo změny vašich potřeb mu o tom řekněte. Profesionál vás přijme takové, jakými jste, nasměruje vás a podpoří. Neodsoudí vás a nebude vaše problémy považovat za malicherné. Na změnu a trápení už nebudete sami a věci se postupně začnou hýbat.

Přeji vám hodně štěstí a sil!